Katedra Medycyny Rodzinnej

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza
ul. Curie Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz
tel.: +48 52 585 36 04
e-mail: kizlekrodz@cm.umk.pl

Szpital Uniwersytecki im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy

Katedra Medycyny Rodzinnej

p.o. Kierownika Katedry: dr hab. n. med. Krzysztof Buczkowski
Kierownik Katedry: dr hab. n. med. Krzysztof Buczkowski. prof. UMK

Katedra Medycyny Rodzinnej została utworzona 1992 r. mocą uchwały Senatu Uczelni (Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Decyzja o powołaniu katedry podyktowana była zmianami w systemie opieki zdrowotnej w Polsce oraz wprowadzeniu nowej specjalizacji – specjalizacji z medycyny rodzinnej.

Nową jednostką w latach 1994 – 1998 kierował dr n. med. Wodzisław Giziński. Od 15.03.2001 r. obowiązki kierownika katedry pełni dr hab. n. med. Krzysztof Buczkowski, prof. UMK

Główny kierunek działania jednostki stanowi działalność dydaktyczna – kształcenie przeddyplomowe i podyplomowe oraz działalność naukowa.

W ramach kształcenia przeddyplomowego prowadzone są zajęcia ze studentami V i VI roku Wydziału Lekarskiego, w tym English Division.

Katedra bierze aktywny udział w kształceniu podyplomowym lekarzy specjalizujących się w medycynie rodzinnej oraz w organizacji edukacji lekarzy rodzinnych.

Główne kierunki prowadzonych badań naukowych stanowią: badanie motywacji do zaprzestania palenia tytoniu, analiza niepowodzeń w zaprzestaniu palenia u osób uzależnionych od nikotyny, stopień przestrzegania przez lekarzy rodzinnych rekomendacji dotyczących leczenia pozaszpitalnych zakażeń układu oddechowego

Katedra bierze czynny udział w organizacji konferencji naukowo-szkoleniowych o zasięgu regionalnym.

Pracownicy Katedry są autorami i współautorami kilku publikacji książkowych, artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych. Biorą udział w licznych kongresach i zjazdach krajowych prezentując prace oraz uczestnicząc w ich organizacji. Publikacje prezentowane były także podczas kongresów międzynarodowych.

Podczas kongresu w Krakowie w 2003 r. jedna z prac otrzymała wyróżnienie: tytuł Medycznego Rembrandta 2003 przyznany przez Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

W 2019 r. na XIX Kongresie Medycyny Rodzinnej w Łodzi, prezentacja ustna otrzymała tytuł Medycznych Filipik 2019. W tym samym roku prezentacja plakatowa otrzymała wyróżnienie na VIII Kongresie Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej we Wrocławiu.