Kontaktul. Jagiellońska 13, 85-067 Bydgoszcz
tel.: +48 52 585 33 96
e-mail: dzieklek@cm.umk.pl

„Poznaj Swoją Specjalizację” z prof. dr hab. Markiem Kozińskim!

Zdjęcie ilustracyjne

29 listopada 2018 roku w ramach projektu „Poznaj Swoją Specjalizację” realizowanego w Programie Stałym ds. Edukacji Medycznej Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Bydgoszcz, odbyło się spotkanie o tematyce KARDIOLOGII i INTERNY, a poprowadził je prof. dr hab. Marek Koziński, Prodziekan WL ds. Naukowo-Badawczych!

Profesor od razu zaprosił wszystkich licznie zgromadzonych do dyskusji, pozostając otwartym na każde pytanie i indywidualnie zwracając się z odpowiedzią do pytającego. Nasz prelegent bardzo chętnie opowiadał o swoich doświadczeniach jeszcze z czasów bycia studentem Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, a to właśnie wtedy pojawiły się pierwsze myśli o wybraniu kardiologii na swoją specjalizację! Ponadto, Profesor zapoznał nas z kardiologią inwazyjną, odnosząc się do popularności takich zabiegów w porównaniu do kardiochirurgii, ale również ze związanym z nimi ryzykiem, z którym należy się liczyć. W trakcie dyskusji mogliśmy dostrzec, że kardiologia rzeczywiście jest pasją naszego gościa – do czego sam na koniec się przyznał! – co tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że spotkanie prowadzi najbardziej odpowiednia do tego osoba.
Oczywiście, padły również pytania o wielki dorobek naukowy profesora – usłyszeliśmy o wielu możliwościach rozwoju, jakie daje nam uczelnia i nie tylko, profesor chętnie podzielił się swoim doświadczeniem z wyjazdów w pogoni za zdobywaniem wiedzy i umiejętności. Uświadomił nam, że tak naprawdę możemy wszystko i jako studenci mamy ogromny potencjał by sięgnąć po to, co sobie wymarzymy i obierzemy za cel.
Ku naszej radości i zaskoczeniu okazało się, że profesor Koziński był członkiem naszego Stowarzyszenia w swoich latach studenckich, a nawet udało mu się wyjechać aż trzy razy na praktyki zagraniczne, organizowanie przez Program Stały ds. Praktyk Klinicznych (wtedy był to Program Stały ds. Praktyk Wakacyjnych). Profesor wielokrotnie podkreślał korzyści płynące z tych wyjazdów, między innymi poznanie wspaniałych ludzi i doświadczenie realiów opieki medycznej w obcych krajach.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni Panu prof. dr. hab. Markowi Kozińskiemu za tak duży wkład w nasz projekt i Edukację Medyczną przyszłego pokolenia lekarzy. Jestem przekonana, że każdy z obecnych wziął sobie rady Profesora do serca i na pewno poczuł się zmotywowany by dążyć do spełniania swoich marzeń – nasz prelegent wskazał nam wiele ścieżek do budowania swojego dorobku naukowego czy choćby rozwijania się w kierunkach, które nas interesują.
Dziękujemy serdecznie za poświęcony nam czas oraz okazane naszemu Programowi wsparcie. To było bardzo wartościowe i motywujące spotkanie.

Tymczasem, w realizacji są kolejne wykłady w ramach projektu „Poznaj Swoją Specjalizację” – polegają one na dyskusji lekarza specjalisty lub lekarza rezydenta z danej specjalności, ze studentami kierunku lekarskiego, co ma na celu ułatwienie przyszłemu pokoleniu lekarzy podjęcia tak ważnej decyzji jaką jest wybór przyszłej specjalizacji. Spotykamy się z zainteresowaniem ze strony wszystkich roczników – na spotkaniu z kardiologii mieliśmy powalającą frekwencję około 80 osób! Wcześniej spotkaliśmy się z
• absolwentką Collegium Medicum UMK, rozpoczynającą rezydenturę z medycyny rodzinnej, Eweliną Kodyrą – był to wstęp do cyklu spotkań z naszego projektu ( „Skończyłem studia, i co teraz – czyli staż, Lekarski Egzamin Końcowy i możliwości odbywania stażu specjalizacyjnego”)
• radiologiem – lek. Przemysław Ratajczak
• ortopedą – lek. Jakub Ohla
a w grudniu odbędą się spotkania z lekarzem rezydentem z neurochirurgii, lek. Bartłomiejem Gromadzkim i lekarz rezydent z ginekologii, lek. Małgorzatą Głogiewicz.

Serdecznie zapraszam do śledzenia profilu IFMSA-Poland Oddział Bydgoszcz na portalu społecznościowym Facebook – na bieżąco pojawiają się tam informacje o kolejnych organizowanych przeze mnie spotkaniach!

Adrianna Banasiak
Koordynator Lokalny Projektu „Poznaj Swoją Specjalizację”
w ramach Programu Stałego ds. Edukacji Medycznej SCOME
IFMSA-Poland Oddział Bydgoszcz

Zapraszam do zapoznania się z galerią zdjęć z wydarzenia, wykonanych przez Macieja Małeckiego, studenta 5 roku kierunku lekarskiego i aktywnego członka naszego Stowarzyszenia.

 

pozostałe wiadomości