Katedra Pediatrii, Hematologii i Onkologii

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz
piętro: III, IV, V, VI
tel.: +48 52 585 48 60
e-mail: klhemonk@cm.umk.pl

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza

Katedra Pediatrii, Hematologii i Onkologii

Kierownik Katedry: prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński
Kierownik Katedry: prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński

Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Bydgoszczy funkcjonowała początkowo jako Klinika Chorób Dzieci (Filii Akademii Medycznej w Gdańsku), która została powołana 01.09.1975 r. na bazie Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego. Od samego początku w centrum uwagi Kliniki były choroby nowotworowe u dzieci. Zalążkiem Kliniki był Oddział Obserwacyjny, kierowany początkowo przez- dr Władysławę Kieliotis, a następnie dr Teresę Pytel-Dąbrowską – która w 1974 r. obroniła rozprawę doktorską pt. „Zagadnienia epidemiologii i kliniki białaczki w latach 1958-1972 w województwie bydgoskim”.

W latach 1975-2000 kierownikiem Kliniki była prof. Anna Balcar-Boroń. W 1996 r. Klinika Chorób Dzieci zmieniła nazwę na Katedra i Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii. W 1997 r. w Klinice utworzono Pracownię Cytometrii Przepływowej, przekształconą później w Zakład i Pracownię Onkologii Klinicznej i Eksperymentalnej. W latach 2000-2022 r. Kliniką kierował prof. Mariusz Wysocki. Od 2023r kierownikiem Katedry i Kliniki jest prof. Jan Styczyński.

Od 01.12.2001 r. siedziba Kliniki mieści się w Klinicznym Centrum Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. W 2003 r. uruchomiono tu Oddział Transplantacji Szpiku Kostnego. W 2016 r. prof. Jan Styczyński jako pierwszy Polak w historii został wybrany do Zarządu EBMT (European Society for Blood and Marrow Transplantation) i na przewodniczącego Infectious Diseases Working Party EBMT, a w 2017 r. na stanowisko wiceprezydenta ECIL (European Conference on Infections in Leukemia).

Klinika zajmuje się onkologią i hematologią dziecięcą oraz prowadzi ośrodek transplantacji i terapii komórkowej, ośrodek immunologii klinicznej, a także ośrodek fakomatoz. W latach 1999-2012 koordynowała ogólnopolski program oporności in vitro na cytostatyki, a od 2013 r. koordynuje program powikłań infekcyjnych w onkologii i transplantologii.

W latach 2003-2023 w Klinice wykonano ponad 550 transplantacji komórek krwiotwórczych dla dzieci i młodzieży. Od roku 2015 w Klinice realizowany jest program pomocy Ukrainie w zakresie transplantacje od dawców niespokrewnionych dla dzieci z Ukrainy. W roku 2023 Klinika uzyskała certyfikację dla programu terapii CAR-T i jest drugą w Polsce kliniką pediatryczną prowadzącą tę terapię. Za działalność w zakresie terapii komórkowych pracownicy Kliniki otrzymali szereg nagród, w tym Nagrodę Ministra Zdrowia, Nagrodę Marszałka Województwa, Nagrodę Złoty Skalpel.

W klinice pracuje dwóch konsultantów krajowych (jest to jedyna taka klinika w Polsce) i 4 konsultantów wojewódzkich. Od 2017 r. prof. Jan Styczyński jest konsultantem krajowym w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. Od 2019r prof. Sylwia Kołtan jest konsultantem krajowym w dziedzinie immunologii klinicznej. Dodatkowo, prof. UMK, Krzysztof Czyżewski jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, dr Andrzej Kołtan konsultantem wojewódzkim w dziedzinie pediatrii, dr Elżbieta Grześk konsultantem wojewódzkim w dziedzinie immunologii klinicznej, a dr n. o zdr. Jolanta Fesio-Czajkowska konsultantem wojewódzkim w dziedzinie pielęgniarstwa.

Dr Robert Dębski przez wiele lat współpracował z Barretstown Gang Camp w Irlandii dla dzieci onkologicznych, prowadzonym przez Fundację Paula Newmana.

Katedra i Klinika Pediatrii Hematologii i Onkologii Collegium Medicum UMK jest zlokalizowana w Szpitalu Uniwersyteckim nr  im. Dr Jurasza i pod względem klinicznym funkcjonuje w ramach:

PTOHD – Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej (w tym: Polska Pediatryczna Grupa ds. Leczenia Białaczek i Chłoniaków, Polska Pediatryczna Grupa ds. Guzów Litych, Polska Pediatryczna Grupa ds. Hematologii nie-onkologicznej, Polska Pediatryczna Grupa ds. Powikłań Infekcyjnych, Polska Pediatryczna Grupa ds. Neuroonkologii, Polska Pediatryczna Grupa ds. Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych, Polska Pediatryczna Grupa ds. Późnych Powikłań)
• Prof. Jan Styczyński jest członkiem Zarządu Głównego, konsultantem krajowym w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej oraz Przewodniczącym Polska Pediatryczna Grupa ds. Powikłań Infekcyjnych
• W roku 2002 Klinika organizowała I Zjazd PTOHD
• W roku 2022 Klinika organizowała XI Zjazd PTOHD

EBMT – European Society of Blood and Marrow Transplantation
• W latach 2016-2020 prof. Styczyński był Przewodniczącym Infectious Diseases Working Party EBMT oraz członkiem Zarządu i Komitetu Naukowego EBMT.
• Klinika organizowała 2 europejskie kursy edukacyjne z powikłań infekcyjnych po transplantacji (w 2017r i 2019r).
• W 2022 prof. Styczyński był członkiem Komitetu Organizacyjnego 48 Zjazdu EBMT w Pradze
• Prof. Styczyński jest wiceprezydentem ECIL (European Conference on Infections in Leukemia), organizacji non-profit, łączącej EBMT, EORTC, ICHS i ELN.

Polskiego Towarzystwa Immunologii Klinicznej
• prof. Sylwia Kołtan jest konsultantem krajowym w dziedzinie immunologii klinicznej

PTHiT – Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów
• Od 2019r prof. Styczyński jest w Zarządzie Głównym PTHiT i Redaktorem Naczelnym czasopisma „Acta Haematologica Polonica” (2019-2023, a następnie Zastępcą Redaktora Naczelnego)
• W 2021-2022 Klinika organizowała 29 i 30 Zjazd PTHiT (po raz pierwszy w Bydgoszczy)

PTP – Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
• Od 2023r prof. Jan Styczyński jest Członkiem Zarządu Głównego PTP
• Prof. Sylwia Kołtan jest wiceprzewodniczącą Oddziału Bydgoskiego PTP

 

Strona własna jednostki: www.kpho.cm.umk.pl

W skład Katedry wchodzi:


Pracownicy Katedry Pediatrii, Hematologii i Onkologii