Kontaktul. Jagiellońska 13, 85-067 Bydgoszcz
tel.: +48 52 585 33 96
e-mail: dzieklek@cm.umk.pl

Erasmus w Almadzie

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Oskar Puk

Wasz kolega z Wydziału – Oskar Puk niedawno wrócił z dwumiesięcznych praktyk, które odbył w ramach Programu Erasmus+ w Portugalii. Mamy nadzieję, że jego relacja zachęci Was do skorzystania ze wspaniałych możliwości jakie daje ten program.
„Portugalia zapadnie w mojej pamięci nie ze względu na wspaniałe widoki, ale ze względu na jeszcze wspanialszych ludzi. 

Portugalczycy są narodem uśmiechniętym i życzliwym, zawsze pomogą obcokrajowcom, często nawet odkładając swoje sprawy na później, poświęcając swój czas i pieniądze, aby przybysz poczuł się w Portugalii jak w domu i pokochał ten piękny zakątek świata.
Takich ludzi można także spotkać w szpitalu, którego personel jest bardzo pomocny i chętny do przekazywania wiedzy, tłumacząc praktycznie i konkretnie wszystkie procedury i procesy myślowe oraz odpowiadając na wszelkie pytania. Co więcej, pomagają w rozwijaniu osobistych zainteresowań z dziedziny medycyny, więc jeśli ktoś będzie miał kiedyś przyjemność odbywania praktyk w Lizbonie, niech nie krępuje się pytać i prosić o np. pójście na jakiś czas na inny oddział, czy uczestniczenie w jakiejś procedurze, czy operacji. Często nawet lekarze sami pytają co nas interesuje i proponują coś dodatkowego.
Ale teraz wypada wspomnieć o najważniejszej kwestii, jedzeniu! Portugalczycy mają masę potraw narodowych i to nie tylko z ryb, czy owoców morza, choć grillowaną ośmiornicę gorąco polecam, ale lubują się także w mięsie, szczególnie wołowinie, a wszystko smakuje wspaniale. Podsumowując, jadąc do Portugalii trzeba się szykować na niezapomniane doznania kulinarne, lecz aby naprawdę posmakować Portugalii i co jest ważne dla każdego studenta, nie przepłacać, trzeba jadać w lokalnych, tradycyjnych restauracjach nie dla turystów, które nazywają się tascami. W tasce nie znajdziecie menu po angielsku, ale ktoś Wam pomoże, a znakiem rozpoznawczym tych restauracji jest jednorazowy, papierowy obrus, wypatrujcie ich i rozkoszujcie jedzeniem.
Tak jak wspomniałem na początku, oprócz przyjaznych ludzi i wspaniałego jedzenia w Portugalii znajdziecie zjawiskowe widoki. Warto zobaczyć całe wybrzeże, największe miasta i udać się na południe do regionu Alentejo, oczywiście tripadvisor pomoże Wam w zaplanowaniu każdej wycieczki. Gorąco zachęcam do wyjazdu i załączam próbkę portugalskich widoków.’
Oskar Puk – student V roku kierunku lekarskiego
Autor zdjęć Oskar Puk

 

pozostałe wiadomości