Kontaktul. Jagiellońska 13, 85-067 Bydgoszcz
tel.: +48 52 585 33 96
e-mail: dzieklek@cm.umk.pl

Z Erasmusem po Europie

obrazek:

Rekrutacja na wyjazdy na studia w roku akademickim 2019/20 trwa tylko do 8 marca. Jeśli macie wątpliwości co do miejsca wyjazdu, może relacja Waszych koleżanek z Wydziału – Magdaleny Banaś oraz Hanny Finke pomoże Wam w podjęciu decyzji?

„Z całego serca polecam wszystkim wyjazd w ramach programu Erasmus+. To wspaniała droga do poszerzenia swoich horyzontów. Univerzita Palackého w Ołomuńcu udowodnił, że Czechy to nie tylko piwo i knedliczki, ale także nowoczesne szpitale, lekarze mówiący płynnie po angielsku i uniwersytet, który dba o studentów pod każdym względem. To także niesamowita okazja do nawiązania międzynarodowych przyjaźni (osobiście mieszkałam z dziewczyną z Chin oraz chłopakami z Hiszpanii i Korei). Podsumowując półroczny czas spędzony tam, mogę użyć jednego słowa: Warto! ;)”
Magdalena Banaś – studentka IV roku kierunku lekarskiego
Autor zdjęć: Magdalena Banaś


„W Lublanie, stolicy niewielkiego kraju jakim jest Słowenia, na zajęciach klinicznych dla VI roku kierunku lekarskiego student na poszczególnych oddziałach ma przydzielonego własnego lekarza prowadzącego, tzw. mentora. Taki tryb nauczania jest bardzo komfortowy i daje większe możliwości rozwijania umiejętności praktycznych, niż podczas odbywania zajęć w kilkuosobowych grupach.
Mimo że językiem urzędowym jest Słoweński, to bariera językowa nie stanowi problemu, ponieważ zdecydowana większość ludzi tutaj bardzo dobrze mówi po angielsku. Jednak chcąc zdobyć sympatię i podziw Słoweńców wystarczy posługiwać się chociażby podstawowymi zwrotami w ich języku, praktycznie zawsze spotyka się to z bardzo ciepłym odbiorem.
Sama Lublana jest stosunkowo niewielkim miastem w porównaniu z innymi stolicami europejskimi i liczy "zaledwie" 289,5 tys. mieszkańców, czyli mniej niż np. Bydgoszcz w której żyje ok. 350 tys. osób. Ma to swój urok, ponieważ miasto jest na tyle kompaktowe, że poruszanie się po nim nie pochłania zbyt wiele czasu, szczególnie jeśli wybierze się jako środek transportu rower. Infrastruktura rowerowa jest na tyle dobrze rozwinięta, że ogromna liczba osób preferuje właśnie ten sposób przemieszczania się, niezależnie od warunków atmosferycznych. Lublana może pochwalić się zamkiem górującym nad miastem, urzekającą architekturą oraz długim nabrzeżem rzeki Ljubljanicy, którym można się przespacerować bądź też usiąść w jednej z wielu kawiarni lub restauracji tam położonych. Uroku dodają także góry przewijające się na horyzoncie, które wyglądają szczególnie majestatycznie na tle bezchmurnego, słonecznego nieba.
Słowenia, mimo że mniejsza od niejednego polskiego województwa, ma wiele do zaoferowania - od górskich szlaków, przez klimatyczną stolicę w Lublanie, a kończąc na niesamowitych jaskiniach czy też wybrzeżu morza Adriatyckiego.
Czy warto wybrać Słowenię? Myślę, że odpowiedź nasuwa się sama... :)”
Hanna Finke – studentka VI roku kierunku lekarskiego

Autor zdjęć: Hanna Finke

pozostałe wiadomości