Bank został rozbity na XXXIV Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Anatomicznej „Scapula aurea” i „Golden scapula”

Wyliczenie ich [odgałęzień] nie jest jednak dowodem rozumienia anatomii. Toteż jeden z wybitnych anatomów słusznie pisze, że dla studenta nauka anatomii nie polega na uczeniu się na pamięć wszystkich drobnych gałązek np. tętnicy ocznej czy szczękowej. Dla niego zasadnicze znaczenie ma poznanie ich obszaru zaopatrzenia oraz znajomość większych naczyń.

Adam Bochenek

Kiedy w 1995 roku ukazało się 35 wydanie Gray’s Anatomy – prawdopodobnie najpopularniejszego podręcznika z zakresu anatomii prawidłowej na świecie – jeden z recenzentów pisał, że książka ta zawiera więcej wiedzy, niż jeden człowiek jest w stanie przyswoić w ciągu swojego życia. To jednotomowe wydanie liczy nieco ponad dwa tysiące stron, a druk jest naprawdę drobny.

My jednak uwielbiamy drobny druk.

Szczegóły, szczególiki, rzeczy znane mało lub nieznane wcale, to wszystko, co w podręcznikach pojawia się w przypisie, na marginesie,bądź – z różnych powodów – wcale, interesuje nas najbardziej. Pomysł i potrzeba wzięcia udziału w „Scapula aurea” zrodziły się właśnie stąd – z zamiłowania do drobnego druku.

Mimo różnych, cichych raczej nadziei oraz sumiennych przygotowań wynik tegorocznej edycji konkursu przerósł w sensie pozytywnym nasze najśmielsze oczekiwania, a lista zasług jest wręcz nieskromnie długa:I miejsce w klasyfikacji drużynowej studentów anglojęzycznych (Damilola Adenji, Joshua Sokan, Dale Varghese)II miejsce w klasyfikacji drużynowej studentów polskojęzycznych (Dariusz Józef Łaszczych, Jakub Misun, Bartłomiej Wojciech Szymczak)

Nie mniej imponujące wyniki udało się nam osiągnąć również i w zestawieniu indywidualnym. W obu grupach – polsko-  i anglojęzycznej – studenci z CM UMK zajęli II i III miejsca:

II miejsce:

• Dariusz Józef Łaszczych (pol.)
  • Joshua Sokan (ang.)

III miejsce:

• Damilola Adenji (ang.)
  • Bartłomiej Wojciech Szymczak (pol.)

Bank został rozbity, gdyż z dwunastu możliwych do zdobycia statuetek „Scapula aurea” studenci I roku kierunku lekarskiego CM UMK zdobyli aż sześć – co stanowi nasz najlepszy wynik w 15-letniej historii uczestnictwa w tym konkursie i zarazem sukces niedający przeciwnikom żadnych szans. Spośród 13 ośrodków akademickich uczestniczących w tegorocznej edycji konkursu, w sumie sześć statuetek trafiło jeszcze tylko do czterech reprezentacji: Katowic, Gdańska, Wrocławia i Kielc.Uważa się czasem i niekiedy nawet głośno narzeka, że anatomia jest nauką oderwaną od praktyki i w zasadzie martwą. Wręcz przeciwnie! Anatomia jest w zasadzie nauką ożywiania martwych i to ożywiania w dwojakim sensie. Po pierwsze, pozwala ona niejako podarować drugie życie Darczyńcom, którzy bezinteresownie zgodzili się oddać swoje ciała do celów dydaktycznych. Drugie zaś ożywianie zachodzi nad blatem prosektoryjnego stołu. Dzięki swej wielowiekowej historii z jednej strony, a z drugiej – swojej nieodzowności we współczesnej medycynie, jako bazy wyjściowej dla nauk klinicznych, Anatomia wciąż potrafi rozbudzić w człowieku różne duchy i wzniecić całą paletę wszelakich zainteresowań i refleksji.Żadne duchy jednak nie zostałyby obudzone i żadne refleksje nie uzyskałyby odpowiedniego poziomu, gdyby nie najlepsi Pracownicy Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej CM UMK, którzy z niespotykanym zapałem wprowadzali nas w arkana wiedzy anatomicznej, tak aby drobny druk został dostrzeżony, a odpowiednie duchy – ożywione.

Reprezentanci „Scapula aurea” i „Golden scapula”z kierunku lekarskiego Collegium Medicum UMK

Foto. Mateusz Badura, Aleksandra Konopka