Kontakt ul. Jagiellońska 13, 85-067 Bydgoszcz
tel.: +48 52 585 33 96
e-mail: dzieklek@cm.umk.pl

Warsztaty „Poszerzanie Horyzontów Myślowych” w Katedrze Anatomii Prawidłowej CM UMK

Zdjęcie ilustracyjne

W ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy” Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu aktywnie włącza się w popularyzację nauk medycznych wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych w Bydgoszczy. W listopadzie i grudniu 2025 r. w Pałacu Młodzieży oraz w Katedrze Anatomii Prawidłowej odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Poszerzanie Horyzontów Myślowych”, prowadzone przez dr Monikę Paruszewską-Achtel, adiunkt Katedry Anatomii Prawidłowej.

Warsztat „Anatomia” – 18 listopada 2025 r.

18 listopada 2025 r. w Pałacu Młodzieży odbyły się warsztaty nauk medycznych pt. „Anatomia”. Uczestniczyli w nich najzdolniejsi uczniowie bydgoskich liceów ogólnokształcących (I, II, IV, V, VI, VIII, IX) zainteresowani medycyną i naukami o zdrowiu.

Celem zajęć było przybliżenie budowy układu kostnego oraz zasad funkcjonowania układu ruchu. Dr Monika Paruszewska-Achtel w przystępny, a jednocześnie merytoryczny sposób omówiła m.in.:

  • budowę kości i stawów,
  • mechanikę ruchu,
  • powiązania pomiędzy strukturami układu kostnego i mięśniowego.

Uczniowie pracowali z modelem szkieletu, analizowali jego budowę, rozwiązywali zadania praktyczne oraz zadawali pytania dotyczące funkcjonowania poszczególnych elementów układu ruchu. Warsztat pozwolił im lepiej zrozumieć rolę układu kostno-stawowego w utrzymaniu prawidłowej postawy i sprawności ruchowej.

Warsztat „Anatomia i higiena układu oddechowego” – 1 grudnia 2025 r.

1 grudnia 2025 r. w Katedrze Anatomii Prawidłowej Collegium Medicum w Bydgoszczy odbyło się drugie spotkanie z cyklu – tym razem poświęcone „Anatomii i higienie układu oddechowego”.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie I LO, IV LO, VI LO oraz ZSGH. Umiejscowienie warsztatów w przestrzeni dydaktyczno-badawczej Collegium Medicum UMK nadało spotkaniu szczególnie naukowy charakter.

Podczas warsztatów młodzież:

  • pogłębiała wiedzę na temat budowy i fizjologii układu oddechowego,
  • analizowała mechanizmy wymiany gazowej,
  • wysłuchali prelekcji dotyczącej szkodliwości e-papierosów na organizm młodego człowieka,
  • omawiała zasady higieny oddechowej sprzyjającej utrzymaniu zdrowia.

Istotną część zajęć stanowiła bezpośrednia obserwacja materiału anatomicznego. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia prawdziwych płuc oraz porównania zdrowej tkanki z tkanką zmienioną wskutek przewlekłej ekspozycji na szkodliwe substancje obecne w dymie papierosowym oraz aerozolach e-papierosów. To doświadczenie stało się punktem wyjścia do rozmowy o wpływie stylu życia i czynników środowiskowych na funkcjonowanie układu oddechowego oraz profilaktyce chorób.

Spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Możliwość nauki w warunkach prosektorium, kontakt z materiałem anatomicznym oraz bezpośrednia praca z kadrą dydaktyczną Collegium Medicum wzmacniały ich motywację do dalszego rozwoju w kierunkach medycznych.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w Bydgoszczy w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia ZdolnegoZdolni znad Brdy”.
Prowadząca: dr Monika Paruszewska-Achtel
Koordynacja: mgr Małgorzata Maćkowiak

 

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Warsztaty „Poszerzanie Horyzontów Myślowych” w Katedrze Anatomii Prawidłowej CM UMK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Warsztaty „Poszerzanie Horyzontów Myślowych” w Katedrze Anatomii Prawidłowej CM UMK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Warsztaty „Poszerzanie Horyzontów Myślowych” w Katedrze Anatomii Prawidłowej CM UMK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Warsztaty „Poszerzanie Horyzontów Myślowych” w Katedrze Anatomii Prawidłowej CM UMK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Warsztaty „Poszerzanie Horyzontów Myślowych” w Katedrze Anatomii Prawidłowej CM UMK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Warsztaty „Poszerzanie Horyzontów Myślowych” w Katedrze Anatomii Prawidłowej CM UMK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Warsztaty „Poszerzanie Horyzontów Myślowych” w Katedrze Anatomii Prawidłowej CM UMK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.